Jdi na obsah Jdi na menu
 


Medový den

 

Dne 19.11.2010 k nám dorazil pán se svojí dcerou, aby nám pověděli něco o své farmě u Kolína, o včelách a všeho s tím spojené.

Na jejich farmě používají nízkonástavkový úl, který se skláda z víka, fólie/igelitu, mezistěny(ramky) a dna (větrání). K vyndavání mezistěn používají tzv. rozpěrák. Když pracují se včelami, musí mít ochranný oděv, aby je včely nepopíchaly, např. síťovaný klobouk a další pomůcky jako je dýmák nebo vidlička.

Včely se dělí na krátkověké(7-8 týdnů) a dlouhověké(srpen-březen). Včelstvo se dělí na včely, včelí dílo a plod, včely se dále dělí na matku, trubce a dělnice.

Matka naklade denně 1500 – 2000 vajíček. Je to jediná dokonalá samička a je vždycky v každém včelstvu jen jedna. Má také tzv. mateří feromon, který zaručuje soudružnost včelstva.
Dělnice je nedovinutá samička. Po vylíhnutí začnou sílit a po 2-3 hodinách se z nich stávají na dobu 3 dnů tzv. včely čističky, jejichž úkolem je vyčistit buňky a připravit je matce k zakladení. V dalším stádiu vývoje, 4. dne, se stávají krmičkami a jejich úkolem je starat se o zásobování larev potravou. Po odeznění stádia krmičky se dělnicím zvyšuje sekreční činnost hltanových žláz a 6. dne se z nich stávají kojičky, které mají za úkol krmit matku mateří kašičkou. V dalším stádiu se dělnicím aktivují voskotvorné žlázy a 12. dne se z nich stávají stavitelky, které staví včelí dílo. V následujícím stádiu vývoje se ze stavitelek 18. dne stávají strážkyně česna, a v posledním stádiu, 21. dne, se ze strážkyň stávají létavky, jejichž úkolem je donášení potravy a vody do úlu. Touto činností se včela opracuje a následně uhyne.

Trubec je dokonalý sameček. Oplozuje matku a pomáha jí při zahřívání plodu. Žijí od dubna do srpna.

Nakonec jsme mohli ochutnat některý z nabízených medů, nebo si koupit nějaký výrobek z vosku...

Roman Židík