Letošní žákovská liga v šachu

27. 3. 2010

Letošní žákovská liga v šachu

Posledním turnajem v Pravoníně skončila v sobotu 27.3. letošní série turnajů. Tento turnaj byl přímo skvostně zorganizován a všechny děti si přišly na hezké ceny. Každý vyhrál medaili, plyšovou hračku, nějaký blok, sportovní cenu a perníkovou šachovou figurku. Kdo přijel, neprohloupil. V kategorii do 16 let jsme neměli nikoho, ale celkově Štěpán Popela obsadil 23. místo s 16 body. Martina Nováková se 2 body byla 35. a skončila jako 6. dívka.

Do 12 let v Pravoníně Anička Zlámaná byla v B turnaji 56. Uhrála dva body a celkem 9, 5 bodů stačí na 26. místo v této kategorii, mezi dívkami byla 6., což znamená postup do krajského kola. Vašek Šíma tentokrát nejel, uhrál celkem 4 body a 29. místo.

Nejvíce nás zajímala kategorie do 10 let, kde máme nejen největší zastoupení, ale i Dana Žáka, který  je zatím stále lepší a lepší, což v posledním kole potvrdil ziskem IV. výkonnostní třídy. Všichni ostatní skaličtí uhráli dva body, pouze Dan získal čtyři. A nejen, že uhrál třídu, ale vybojoval si i postup do finále krajského přeboru v Sedlčanech 26. – 27. 6.. Mezi dívkami, stačí chtít a hrát a postup je automaticky zajištěn, protože tolik holek ani nehraje, kolik se nabízí postupových míst, ale získat postup mezi kluky znamená už něco umět. Dan byl 32. v B turnaji a celkově uhrál 15 bodů a 12. místo ve své kategorii. Před ním jsou dvě dívky, obsadil mezi kluky 10. místo a postoupil. 10 bodů uhrál David Studzinski, znamenalo to 18. místo ( 14. mezi hochy). David bude mít velkou šanci postoupit příští rok, protože v první postupové desítce jsou pouze tři narození v roce 2002. Všichni ostatní budou příští rok už v kategorii do 12 let. Karel Dvořák skončil 27. se třemi body. Hrál pouze jeden turnaj, což je v jeho případě škoda, na postup letos měl. Příští rok to bude mít velmi těžké, protože dvanáctky budou velmi silně obsazené. Mezi dívkami máme také postup. Julinka byla 4. dívka a celkově 17. v kategorii. Uhrála 10, 5 bodů. V Pravoníně byla 59.

Zbývá kategorie do 8 let. Jednoho turnaje se zúčastnil Honza Heger. Uhrál 1 bod a v osmičkách obsadil poslední 9. místo.

Proti loňskému roku vidím výrazný posun všech našich hráčů v desítkách. Dalším plusem je Vašek Šíma, dokázal se už zklidnit natolik, že se může turnajů účastnit. Mezi mínusy lze počítat určitou stagnaci Štěpána Popely, měl by na víc než předváděl, zejména v některých kolech. Snad se to zlomí příští rok. Chtěl bych poděkovat zejména Janě Bittnerové za obětavý odvoz dětí na turnaje i Petrovi Dubničovi a Katce Macháčkové, kteří byli ochotni s dětmi jet, když rodiče nemohli. Dále patří poděkování všem těm rodičům, kteří měli zájem s dětmi pracovat a také sponzorsky podpořit uspořádání turnaje ve Stříbrné Skalici.

Bolek Studzinski

Náhledy fotografií ze složky Žákovská liga v šachu 2010