Jdi na obsah Jdi na menu
 


Regionální kolo Přeboru škol v šachu pro jižní část Prahy- východ, Kolín a Kutnou Horu

21.10. 2016 se uskutečnilo jedno z okresních kol ( přesněji pojmenované jako regionální ) ve Stříbrné Skalici. Po minulých dlouholetých žních, které jsme měli v této oblasti, bylo jasné, že letos na republiku nepojedeme, ale přesto jsme se rozhodli, že kolo uspořádáme.
    V kategorii 1. stupeň se sešlo 5 škol, z toho byly dvě z Kamenice. Jejich první celek zcela ovládl pořadí a již kolo před koncem bylo jasné, že zvítězí. O druhé postupové místo spolu bojovaly Velké Popovice a Stříbrná Skalice ( Jakub Štěpnička, Dan Baklík, David Štěpnička a Jakub Táborský ). Dokonce mohla Skalice remizovat s Kamenicí, jenže Dan nevěděl, jak reklamovat překročení času soupeřky a partii prohrál. Velké Popovice pak skončily jasně druhé a drama pokračovalo až do konce. Stříbrná Skalice k třetímu místu potřebovala jen neprohrát v posledním kole, což se jevilo jako zcela jasné, když na 1. šachovnici Jakub Štěpnička za stavu 1 : 2 měl dámu více v koncovce těžkých figur. Neuvěřitelné se však opět stalo skutkem a byl z toho pat. 3. místo tak na pomocné hodnocení patřilo Uhlířským Janovicím. Brambory tak zbyly doma a Kamenice B souměrnily tabulku.
    V kategorii 2. stupeň se objevilo v turnaji rovnou 6 školních týmů. Dvě postupová místa si s přehledem zajistila Gymnázia z Říčan. Druhé bylo Masarykovo. Třetí místo v poslední partii utkání, v časové blicce, zajistil Kamenici Vojta Dudek. Další pytel brambor zůstal doma ( podělili se o něho Jan Heger, Josef Vajdík a Matěj a Vojta Hrbkovi ), 5. místo obsadily Open Gate Babice a 6. Uhlířské Janovice.
    V této kategorii však také byly k vidění věci, které se běžně nevidí. Hráči Babic Nicolas Wichert a Martin Veber, kteří nastupovali na 1. a 2. šachovnici používali taktiku, která sice není proti pravidlům šachů, ale vymyká se pravidlům slušnosti. Tah soupeře na 1. šachovnici s bílýma, okopíroval hráč na 2. šachovnici a takto vznikala stejné pozice na obou prvních deskách. Na 3. a 4. pak seděli silnější hráči, kteří měli zajistit potřebné body vzadu. Tento model sice přinesl nějaké body do Přeboru škol, ale Open Gate Babice tak zcela ztratila body v očích všech přítomných. Už budeme vědět, že to je ta škola, která jde za úspěchem za jakoukoliv cenu. 
   Naopak po ukončení celého turnaje a odjezdu všech škol, jsem se rozhodl, že udělím cenu mimo propozice. Vojtěch Dudek má u mne mramorovou figurku jako cenu Fair play zato, že dal remízu Martinu Mačokovi v pozici, kdy ho mohl shodit na čas. Tato skutečnost vyniká v souvislosti s dalším kolem o to více, že právě po této remíze, hrál na 1. šachovnici s Nicolasem. Inu každý dobrý skutek je po zásluze spravedlivě potrestán a abych toto heslo zmírnil, rozhodl jsem se pro udělení zvláštní ceny.   
Výsledky najdete na http://www.chess-results.com/tnr244033.aspx?lan=5&art=0&wi=821
a na http://www.chess-results.com/tnr244022.aspx?lan=5
                                                    Za pořadatele Bolek Studzinski