Zvánovický potok

21. 9. 2010

Dne 21. září jsme vybraní žáci z 8. a z 9. třídy, pí uč. Macháčková, Pecaríková a p. Studzinski jeli autobusem do Mukařova. Téměř celou cestu jsme jeli kolem Jevanského potoka, podél kterého jsme šli 21. května. V Mukařově, než nám jel další autobus, jsme si zašli vyfotit další pramen Jevanského potoka, u kterého jsme na jaře nebyli.

Potom jsme dojeli do Struhařova a tam jsme si vybrali potůček, který pramení u hřiště. Protože bylo mokro, šli jsme pěšinami, které nevedly podél potoku, ale od Habrovického rybníku cesta i potok vedly těsně vedle sebe, cesta byla značena zelenou turistickou značkou.. Za chvilku se připojil potůček zprava, 2. pramen, který pramení také ve Struhařově. Než jsme přišli na silnici, viděli jsme 2 „mlýnské kameny“, prý je jich tu víc, ale byly teď asi zarostlé. Nad tímto místem jsou viklany, budeme je muset někdy vyhledat. Pod silnicí se připojuje potok; ten teče opravdu ze Zvánovic. Potom potok protéká téměř stále chatovými oblastmi až k Havírně a v Propasti se vlévá do Jevanského potoka.

Cestou jsme se učili pracovat s busolou, navigací, foťákem a s kamerou, odebrali jsme vzorky vody z různých míst potoku, ale pí uč. Macháčková zapomněla zajistit měřící přístroje na čistotu vody, tak jsme jí zase vylili. Také jme určovali rostliny a nejvíce ze všeho houby - a také jsme je cestou sbírali - asi 4 tašky.
z prací žáků 8. a 9. třídy