Protidrogový vlak

3. 10. 2012

Dne 3.10.2012 se zúčastnila sedmá a osmá třída za doprovodu paní učitelek Novotné a Pecaríkové akce - prevence proti požívání omamných látek, zejména drog. ''Protidrogový vlak'', který je podporován Středočeským krajem, ještě není ve finální verzi a bude potřeba přidat ještě 4 vagony.

V 11:35 stály obě třídy na autobusové stanici ve Stříbrné Skalici a čekaly na příjezd autobusu směr Sázava. Po příjezdu do Sázavy byli žáci udiveni, když viděli opancéřovaný vlak.Jelikož si paní učitelky nebyly jisté, zda-li se může v prostoru vlaku fotit, poslali jednoho žáka na výzvědy. Naštěstí bylo možné fotit, takže na konci článku bude přídáno pár fotografií.

Po vstupu do vlaku byli žáci seznámeni s tím, co se ve vlaku nachází. Ve čtyřech vagonech byly 4 plátna, na kterých se promítal na pokračování film. Po skončení přehrávání části filmu se plátno srolovalo a poslední scéna se zobrazila ve skutečnosti před ohromeným publikem. V prvním vagonu se nacházel bar, kde začal celý příběh filmu. Pak jsme přešli k obřímu válci, který měl simulovat pohyb opilé osoby. Zde jsme se všichni velice pobavili.

V druhém vagonu pokračoval film kapitolou, kdy mladí odjížděli pod vlivem alkoholu a drog z nočního klubu a při cestě se střetli s motorkářem. Motorkář neměl šanci na přežití. Ostatní členové posádky vyvázli s lehčím zraněním. Po skončení kapitoly se opět odtáhlo plátno, a žáci oněměli. Za plátnem byl automobil, pod jehož koly se nacházel motocykl. Po chvilce vyběhl z poza vozu hasič s hasícím přístrojem.

Po chvilce výkladu jsme se posunuli do cely a chvilku v ní pobyli.

Ve třetím vagonu pokračoval film kapitolou, kde byl řidič vozu z minulé kapitoly postaven před soud. Hlavní hrdinka filmu Petra odešla od své matky, která zjistila, že si dává extázi. Po několika měsících se její chlapec Marcel dostává do problémů s policií, když u něj zabaví marihuanu, ''perník'' a další látky. Petra dokonce získává peníze na drogy prostitucí. Následuje scéna u výslechu, kdy se Marcelův kumpán přiznal, že drogy prodával i malým dětem. Pak jsme se ocitli v místnosti, kde byl kumpán vyslýchán. Po chvilce povídání jsme přešli do místnosti, kde žila Petra s Marcelem. Žákům se dělalo zle, když viděli špinavou postel, plechovky od různých nápojů, cítili příšerný zápach, který se šířil celým pokojem.

A v posledním vagonu, kde celá prohlídka končí, se ve filmu dostala Petra do nemocnice, bez které by pravděpodobně zemřela na žloutenku typu C. Navíc se dověděla, že čeká dítě a že plod je poškozený. Musela podsoupit detox, aby se tělo zbavilo drog. Trvalo tři roky, než se ze závislosti dostala. Marcel se předávkuje a umírá. A my jsme se octli v této místnosti, kde zemřel.

Zde tato zajímavá a neobvyklá přednáška skončila. Ještě se nás zeptali, na naše nové nápady do vlaku.Všem se nám to velice líbilo.

Náhledy fotografií ze složky Protidrogový vlak