Malach

20. 3. 2012

Malach je databáze o lidech, kteří přežili holocaust. V Evropě je pět institucí, kde je možno prohlížet rozhovory s lidmi. Jedním z institutů je Matematicko-fyzikální fakulta v Praze, kam jsme jednu hodinu měli přístup. V projektu Malach je již 135 terabytů, což je 105 000 hodin rozhovorů s přeživšími holocaustu. Z toho přes 500 rozhovorů je v češtině a ve slovenštině přes 650. V celém projektu je 4 613 českých pamětníků, kteří ale neposkytovali rozhovory v češtině, protože ze strachu z pro následování emigrovali z ČSR do západních zemí.malach.jpg
Videozáznamy zahrnují nejen povídání lidí o koncentračních táborech atp., ale i jejich dětství a život před válkou a po válce. Povídání bylo většinou zajímavé a je třeba uchovávat informace o holocaustu, ale z jisté části jsou to informace nepodstatné a irelevantní, tudíž nelze rychle najít konkrétní informace o životě v koncentračním táboře, i když tomu zajisté napomáhá systém vyhledávání přesných částí rozhovoru rozděleného na “segmenty” (minuty). Při přidání každého rozhovoru tým “posluchačů” přidává heslovité komentáře ke každému segmentu. Například pokud ve dvacáté minutě rozhovor zabírá pobyt dotyčného v Praze, tak to tým zapíše do popisu.

Každý z nás si našel nějakou osobu pomocí podrobného vyhledávače rozdělující lidi podle zážitků na židovské přeživší, politické vězně apod. Někteří si našli libovolné lidi a poslouchali zážitky z koncentračních táborů, například o tom, v jakých špatných životních podmínkách žili. Pár lidí ovšem mělo na práci konkrétní osoby, zvláště ty, které nějakou dobu svého života žili ve Stříbrné Skalici, např. paní Květu M., která zde chvíli pobývala na chatě. Gestapo přijelo za původním účelem zajmutí místní židovské rodiny, ale zatklo i paní Květu M. s jejím manželem, protože vydávali ilegální antifašistický časopis. Databáze se zmiňuje i o jednom pánovi z židovské rodiny narozený v Pyskočelích, kterého gestapo odvezlo do koncentračního tábora. Bohužel jsme o něm nezjistili více informací.

Malach se nezmiňuje o dalších lidech ze Stříbrné Skalice, ale i tak jsme zjistili mnoho zajímavých informací.

z prací žáků 9. třídy