Co se nám letos v ekologii povedlo

Letos jsme pokračovali ve sběru hliníku, tedy plechovek od nápojů, alobalu, staniolu, víček od jogurtů apod. V regionální soutěži škol a školských zařízení jsme obsadili s průměrem 0,5 kg na žáka čtyřicáté místo z celkového počtu 60 účastníků soutěže). Získali jsme tak částku 242 Kč, kterou jsme vydali za nákup cen pro nejlepší sběrače.

Je povzbudivé, že při sběru v přírodě při příležitosti Dne Země jsme letos nacházeli volně se povalovat v přírodě méně plechovek než v loňském roce.Asi nám je střádají do školy...

Jestliže víme, že výroba hliníku, o nějž při sběru plechovek, víček od jogurtů a staniolů jde, je velmi náročná na spotřebu energií a ruda na výrobu hliníku, bauxit je obtížně získávanou surovinou, která se těží pod brazilským deštným pralesem, jenž musí být nejprve vykácen, aby  se pod ním mohlo těžit, čímž vznikají nevratné škody na ekosystému naší planety ( hynou vzácné druhy rostlin a živočichů, mizí „zelené plíce naší planety“...), pak jsem přispěli malým dílem pro dobrou věc. Děkujeme všem, kteří nám přitom pomáhali.

Dále jsme se účastnili již třetím rokem soutěže pro školy a školská zařízení, recyklohraní, kde se za recyklaci vybitých baterií a jiné úkoly spojené s ochranou a péčí o životní prostředí získávají body, za něž si škola může pořídit různé věcné odměny. Letos jsme takto pro školu získali dvě sady na stolní tenis, barevné plastové kužely např pro tělocvik nebo různé soutěže  a další drobné ceny pro nejlepší sběrače.

Všem občanům a institucím, kteří nám v tomto užitečném snažení pomáhali, děkujeme nejen my, žáci základní školy, ale i naše příroda. A ta si to určitě zaslouží.